| 品牌:图尔克 | 型号:NI8U-M12E-VP4X-H1141 | 反应频率:≤ 2 kHz |
| 额定电压:10.0 … 65.0VDC (V) | 额定电流:≤ 200 mA (A) | 检测距离:8(mm) |
| 产品认证:CE |
![]() |
Inductive sensor Order number: 1580454
|
![]() |
|
| Rated operating distance Sn | 8 mm |
![]() |
|
| Mounting condition | non-flush |
![]() |
|
| Assured sensing range | ≤ (0,81 x Sn) mm |
![]() |
|
| Repeatability | ≤ 2 % |
![]() |
|
| Temperature drift | ≤ &plu***n; 10 % |
![]() |
|
| ≤ &plu***n; 15 %, ≤ -25 °C v ≥ +70 °C | |
![]() |
|
| Hysteresis | 3.0 % of full scale … 15.0 % of full scale |
![]() |
|
| Ambient temperature | -30 °C …+ 85 °C |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
| Operating voltage | 10.0 VDC … 65.0 VDC |
![]() |
|
| Residual ripple | ≤ 10 % Uss |
![]() |
|
| DC rated operational current | ≤ 200 mA |
![]() |
|
| No-load current I0 | ≤ 15 mA |
![]() |
|
| Residual current | ≤ 0.1 mA |
![]() |
|
| Rated insulation voltage | ≤ 0.5 kV |
![]() |
|
| Short-circuit protection | yes / cyclic |
![]() |
|
| Voltage drop at Ie | ≤ 1.8 V |
![]() |
|
| Wire breakage / Reverse polarity protection | yes / complete |
![]() |
|
| Output function | 4-wire , Two-way contact , PNP |
![]() |
|
| Protection class | ? |
![]() |
|
| Switching frequency | ≤ 2 kHz |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
| Warning | |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
| Housing | threaded barrel , M12 x 1 |
![]() |
|
| Dimensi*** | 62.0 mm |
![]() |
|
| Housing material | metal , CuZn , chrome-plated |
![]() |
|
| Material active face | Plastic , PBT |
![]() |
|
| Tightening torque of housing nut | 10 Nm |
![]() |
|
| Electrical connection | Connectors , M12 x 1 |
![]() |
|
| Vibration resistance | 55 Hz (1 mm) |
![]() |
|
| Shock resistance | 30 g (11 ms) |
![]() |
|
| Protection class | IP67 |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
| Display switch state | LED yellow |
![]() |
|
![]() |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||


