| 是否提供加工定制:是 | 品牌:图尔克 | 型号:DBI15U-K40SR-AP4X2 |
| 反应频率:1.0 Hz … 50.0 Hz | 额定电压:10.0 … 65.0VDC(V) | 额定电流:≤ 200 mA(A) |
| 检测距离:15(mm) | 产品认证:CE |
![]() | Inductive sensor rotational speed monitor Order number: 1500201
|
| Rotational speed range, adjustable | 1.0 Hz … 50.0 Hz |
| Hysteresis (rotational-speed range) | 3 … 15 |
| Rated operating distance Sn | 15 mm |
| Mounting condition | flush |
| Assured sensing range | ≤ (0,81 x Sn) mm |
| Repeatability | ≤ 2 % |
| Temperature drift | ≤ &plu***n; 10 % |
| ≤ &plu***n; 15 %, ≤ -25 °C v ≥ +70 °C | |
| Hysteresis | 3.0 % of full scale … 15.0 % of full scale |
| Ambient temperature | -30 °C …+ 85 °C |
| Operating voltage | 10.0 VDC … 65.0 VDC |
| Residual ripple | ≤ 10 % Uss |
| DC rated operational current | ≤ 200 mA |
| No-load current I0 | ≤ 20 mA |
| Residual current | ≤ 0.1 mA |
| Rated insulation voltage | ≤ 0.5 kV |
| Short-circuit protection | yes / cyclic |
| Voltage drop at Ie | ≤ 1.8 V |
| Wire breakage / Reverse polarity protection | yes / complete |
| Output function | 3-wire , NO contact , PNP |
| Protection class | |
| Warning | |
| Housing | ***ooth barrel , 40 mm |
| Dimensi*** | 90.0 mm |
| Housing material | Plastic , ABS |
| Material active face | Plastic , ABS |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Clamping ability | ≤ 2.5 mm2 |
| Vibration resistance | 55 Hz (1 mm) |
| Shock resistance | 30 g (11 ms) |
| Protection class | IP67 |
| Operating voltage display | LED green |
| Display switch state | LED yellow |
| Included in scope of supply | BS40, cable gland, blanking plug |

