| 加工定制:是 | 品牌:图尔克 | 型号:BI15-M30-LI-EXI |
| 反应频率:500HZ | 额定电压:14.0…30.0(V) | 额定电流:0.2(A) |
| 检测距离:15(mm) | 产品认证:CE |
![]() | Inductive sensor with analogue output Order number: 1535554
|
| Measuring range [A…B] | 2.0 … 10.0 mm |
| Mounting condition | flush |
| Correction factors | St37 = 1, V2A ~ 0.7, Ms ~ 0.4, Al ~ 0.3 |
| Repeatability | ≤ 1 % of measuring range |A - B| |
| ≤ 0.5 %, after a warm-up time of 0.5 h | |
| Linearity deviation | ≤ 5 % of full scale |
| Temperature drift | ≤ &plu***n; 0.06 % / K |
| Ambient temperature | -25 °C …+ 70 °C |
| Operating voltage | 14.0 VDC … 30.0 VDC |
| Residual ripple | ≤ 10 % Uss |
| Rated insulation voltage | ≤ 0.5 kV |
| Short-circuit protection | yes |
| Wire breakage / Reverse polarity protection | yes / complete |
| Output function | 2-wire , Analog output |
| current output | 4 mA … 20 mA |
| Load resistance current output | ≤ [(UB-14 V) / 20 mA] k? |
| Measuring sequence frequency | 140 Hz |
| Output recovery time | ≤ 12 ms |
| Approval acc. to | KEMA 03 ATEX 1122 X |
| Internal inductance (Li) / capacitance (Ci) | 0 nF / 0 μH |
| Device designation | ? II 1 G EEx ia IIB T6 |
| (max. Ui= 30 V, Ii= 120 mA, Pi= 600 mW) | |
| Warning | |
| |||||
| Housing | threaded barrel , M30 x 1.5 |
| Dimensi*** | 64.0 mm |
| Housing material | metal , CuZn , chrome-plated |
| Material active face | Plastic , PA12-GF30 |
| End cap | plastic , EPTR |
| Tightening torque of housing nut | 75 Nm |
| Electrical connection | cables |
| Cable quality | ? 5.2 , blue , LifYY , PVC , 2.0 m |
| Cable cross section: | 2 x 0.34 mm2 |
| Vibration resistance | 55 Hz (1 mm) |
| Shock resistance | 30 g (11 ms) |
| Protection class | IP67 |
上海杭荣电气有限公司
乐清市杭荣自动化电气有限公司
电话:0577-27872202 27872206 27872208
传真:0577-27872200
地址:浙江省乐清市柳市镇环城东路
http://
http://
http://
http://
工作***: 634540716 617656415

