CMOSIS原装CMV20000系列芯片 CMV20000-1E5M1PA,现货供应。
CMV20000-1E5M1PA, CMV20000-1E5C1PA,CMV20000-1E5M1PN。
| CMV20000 SENSOR SPECIFICATI*** | |
| Specification | Value |
| Resolution | 20MP - 5120(H) x 3840(V) |
| Pixel size | 6.4 x 6.4 |
| Optical Format | 35mm |
| Shutter Type | Global shutter |
| Frame rate | 30fps (12 bit) |
| Output Interface | 16 LVDS outputs @ 480 Mbps |
| Sensitivity | 8.3 V/lux.s |
| Conversion gain | 0,25 LSB/e- |
| Full well charge | 15000 e- |
| Dark noise | 8 e- (RMS) |
| Dynamic range | 66 dB |
| SNR max | 41.7 dB |
| Parasitic light sensitivity | 1/50000 |
| Extended dynamic range | Yes, up to 90 dB |
| Dark current | 125 e-/s (25 °C) |
| Fixed pattern noise | <8 LSB (<0.2 % of full swing) |
| Chroma | Mono and RGB |
| Supply voltage | 1.8 V / 3.3 V |
| Power | 1100 mW |
| Operating temperature range | (-30 to +70 degC)(TBC) |
| RoHS compliance | Yes |
| Package | 143 pins PGA |
ORDERING INFO - CMV20000
| Part Number | Version | Chroma | Microlens | Package | Glass |
| CMV20000-1E5M1PA | 5 um epi | mono | Yes | ceramic 143pins PGA | double sided AR coated |
| CMV20000-1E5C1PA | 5 um epi | color RGB Bayer | Yes | ceramic 143pins PGA | double sided AR coated |
| CMV20000-1E5M1PN | 5 um epi | mono | Yes | ceramic 143pins PGA | removable |
